Trávicí enzymy umožňují trávení, tedy rozklad různých složek potravy na jednodušší stavební celky. Většina trávicích enzymů se dá rozdělit do jedné ze čtyř kategorií podle typu látek, které rozkládají: proteázy (rozkládají bílkoviny na aminokyseliny), lipázy (rozkládají tuky na mastné kyseliny), nukleázy (rozkládají nukleové kyseliny na nukleotidy) a skupina enzymů rozkládajících poly- nebo oligosacharidy (amylázy, sacharázy, maltázy, celulázy).

Trávicí systémObr.: Schema trávicí soustavy >>>

1. jícen, 2. bránice, 3. žaludek, 4. játra, 5. žlučník, 6. dvanácterník (pankreas), 7. slinivka břišní, 8. slezina.

Registrované přípravky

Jedná se o volně prodejné léky ze skupiny enzymových přípravků, které jsou registrovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Pankreatické enzymy

Pankreatické enzymy napomáhají při trávení přijímané potravy tím, že nahrazují trávicí enzymy vylučované slinivkou břišní a podporují tak trávení při onemocnění nebo nedostatečnosti slinivky břišní. Pankreatické enzymy se používají k náhradě chybějícího množství trávicích enzymů u dětí a dospělých.

  • Panzytrat 10 000, Panzytrat 25 000
  • Kreon 10 000, Kreon 40 000 (pouze na lékařský předpis)
  • Pangrol 20 000
  • Panzyform Forte N
[ad#respwhite]

Diastáza

Diastáza je všeobecné označení pro enzymy štěpící polysacharidy (škrob), mezi nejznámější patří amyláza. Průmyslově se získávaná diastáza z mikroorganismu Aspergillus oryzae je označována jako takadiastáza. Léky s obsahem diastázy se používají k léčbě porucha trávení, plynatosti apod.

  • Orenzym

Doplňky stravy

Na trhu je rovněž řada přípravků obsahující trávicí enzymy, které nebyly schválovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako léčivé přípravky a patří do kategorie doplňků stravy.